Array ( [0] => facebook [1] => twitter [2] => google_plus )

Blogi i serwisy społecznościowe

Udostępnij: / /


DRUKUJ

Co to jest blog?

Blog to rodzaj strony internetowej zawierającej uporządkowane chronologicznie treści, do których czytelnicy dopisują swoje komentarze. Pierwotnie blogi były internetowymi pamiętnikami prywatnych osób, jednak dziś często wykorzystywane są jako efektywne źródło komunikacji firmy z otoczeniem.

 

Serwisy społecznościowe

Media społecznościowe, takie jak Facebook, to dzisiaj najszerszy kanał komunikacji i warto go wykorzystać w działalności firmowej. Zastosowań może być bardzo wiele, ale ogólnym celem jest prawie zawsze budowanie społeczności wokół firmy, marki, produktu. Profil na Facebooku daje znacznie większe możliwości dotarcia do określonych odbiorców i interaktywnej komunikacji niż zwykły blog. To, że blog firmowy nie jest osadzony w przestrzeni serwisu społecznościowego jest jednocześnie jego wadą ale i zaletą (brak konkurencyjnych treści) W praktyce często wykorzystuje się oba kanały jednocześnie automatyzując wprowadzanie treści do obu kanałów.

 

Po co firmie blog i konto w serwisie społecznościowym?

Firma może odnieść wiele korzyści z prowadzenia własnego bloga czy profilu na Facebooku.

  • Lepsza widoczność w wyszukiwarkach – wyszukiwarki zwracają wyniki wyszukiwania wg ich trafności ale także wg ich aktualności. Stąd świeże treści zyskują automatycznie przewagę nad starymi, umieszczonymi w internecie jakiś czas temu.
  • Komunikacja z otoczeniem – świeże treści, o ile są ciekawe i interesujące, przyciągają czytelników (klientów) i tworzą przestrzeń do promocji marki firmy, informacji o produktach i usługach. Przyciągająca uwagę informacja jest przekazywana dalej i umieszczana na innych blogach. W ten sposób rozprzestrzenia się w internecie.
  • Odbieranie sygnałów z rynku – sfera blogowa umożliwia szybkie odczytywanie postaw konsumenckich wobec oferty/produktów firmy. Musimy tylko umiejętnie wprowadzić daną informację aby wywołać efekt reakcji zwrotnej.
  • Personalizacja firmy – blog często umożliwia luźniejszy i bardziej osobisty sposób komunikacji, co często przynosi pozytywny efekt “ocieplenia” wizerunku firmy. To też jest częstym powodem prowadzenia bloga przez osoby, które chcą poprawić wizerunek swojej osoby (politycy, biznesmeni itp)

 

Pamiętajmy jednak, że jeśli już zdecydujemy się na prowadzenie bloga i profilu na Facebooku to musimy dostarczać ciekawe i aktualne informacje, inaczej osiągniemy odwrotny cel do zamierzonego. Prowadzenie bloga najlepiej od razu zlecić komuś, kto się na tym zna i będzie go umiał dobrze poprowadzić.

Nie warto też bez zastanowienia zakładać profil na Facebook i wdrażać na siłę blog firmowy. Często (np. w niektórych przedsięwzięciach typu B2B) warto poświęcić środki na inne, bardziej dopasowane rodzaje promocji.